Mozaik
Mozaik,
Doğal Bir Kültürel Miras!
İnsanoğlu sanat tarihi boyunca renkli taşların yan yana gelmesinden işlevsel ve etkili resim düzeylerinin oluşabileceğini gördü, bunları kullandı. Zaman içinde teknik gelişti ve dünyanın en güzel mozaik panoları Roma ve Bizans sanatı içinde seçkin yerlerini aldı. İtalya’daki Ravenna, Pompei mozaikleri, İstanbul’da Kariye, Ayasofya ve Anadolu kentleri ve tapınaklarında başyapıtlarını verdi.

Mozaik tekniği ile resim yapmanın zamana dayanma ve zamanı aşma gibi bir özelliği var. Mimari içinde ve dışında kullanıldığı zaman bir bakıma ölümsüzlüğe ulaşır. Antakya mozaik müzesinde son yıllarda Zeugma da izlenilebilen Anadolu’nun antikcağ kentlerinin dokusunu ve yaşamını bize hissettiren mozaik panolarda olduğu gibi.

Türkiye’de 1950 li yıllardan itibaren mozaik resminin en görkemli örneklerini vermiş sanatçı, Bedri Rahmi Eyüboğlu’dur. Ferruh Basaga’nin, Devrim Erbil’in ve Turan Erol’un büyük boyutlu panolarından da bahsetmek gerekir.

1950 li yıllardan sonra seramik etkisinin yeğlenmesine bağlı olarak mozaik sanatı unutulmaya başladı. Oysa mozaik sanatı Anadolu’ da gelişmişti ve tarihi 6000 yıl öncesine kadar gitmekteydi.
 
fjrigjwwe9r0OBJ01:OBJ01_SCRIPT
Atölyeden
 
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.